Jak kupić?

1Zadzwoń (+48) 44 737 81 11
3Lub na Allegro

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, indiwidualnej oferty, napisz: biuro [ @ ] perlit.pl .

Godziny otwarcia

Zawady 41c, 97-400 Bełchatów
Poniedziałek-Piątek
: 08:00 - 17:00
Sobota - Tylko po wcześniejszym umówieniu!

TYNK PERLITOWY

tynk perlitowy

Zalety

 • Dobre właściwości termoizolacyjne
 • Materiał dźwiękochłonny
 • Materiał paroprzepuszczalny
 • Materiał niepalny
 • Przesunięcie punktu skraplania

Parametry techniczne

 • Ciężar: 300 - 500 kg/m³
 • Przewodzenie ciepła: 0,10 - 0,15 W/mK
 • Wytrzymałość: 3 MPa
 • Ognioodporność: A1 - niepalny

Tynk perlitowy - co to?

Tynk perlitowy to rodzaj lekkiego tynku ciepłochronnego, w którym piasek zastąpiono perlitem. Powoduje to obniżenie wytrzymałości względem klasycznej zaprawy tynkowej, jako koszt dla kilkunastokrotnego wzrostu izolacji cieplnej.
Tynki perlitowe są niepalne (klasa A1), odporne na działanie czynników zewnętrznych (także chemikaliów i pochodnych ropy naftowej), niewrażliwe na działanie promieni UV. W przeciwieństwie do styropianu są paroprzepuszczalne, nie powodują zatrzymania wilgoci w ścianie lub na jej zewnętrznej powierzchni. Nie powodują więc powstawania pleśni na ścianach oraz same są na nią odporne.

Kiedy i dlaczego stosować?

Tynk perlitowy ma takie samo zastosowanie jak styropian, jednak jest to rozwiązanie bezpieczniejsze od styropianu. Dzięki paroprzepuszczalności, tynk perlitowy nie powoduje zatrzymania wilgoci w murze, tylko wyprowadza ją na zewnątrz - ściana „oddycha”. Perlit jest materiałem odpornym na działanie wysokich temperatur - zaczyna mięknąć dopiero w ponad 900stC, jest niepalny. W przeciwieństwie do styropianu, nie ma obaw o odparowanie materiału w wyniku działania chemikaliów. Perlit jest materiałem dźwiękochłonnym, takie też są materiały które go zawierają - nie powstają efekty membran, tak jak w styropianie - jako dodatek do ognioodpornej ochrony ciepła, dostajemy jeszcze wyciszenie. Zewnętrzne ocieplenie ścian powoduje przesunięcie punktu skraplania pary wodnej w stronę zewnętrznej części muru. Ocieplenie muru styropianem, który nie przepuszcza pary wodnej, zatrzymuje wodę na zewnętzrnej części muru nie pozwalając jej odejść w poziomie. Powoduje to wzrost wilgotności ścian i wnętrza pomieszczenia, z czasem może powodować powstawanie pleśni. Tynki perlitowe to materiał paroprzepuszczalny - tak samo jak styropian powodują przesunięcie punktu skraplania na zewnątrz budynku, ale w przeciwieństwie do styropianu pozwalają wodzie odejść na zewnątrz.

punkt skraplania

Składniki zaprawy „1:1”

 • perlit - 125L
 • cement - 25kg
 • plastyfikator - 100ml
 • wapno hydratyzowane - 4kg

Wykonanie zaprawy

Materiały dodajemy w kolejności: woda - cement - plastyfikator - wapno hydratyzowane. Po wyrobieniu się tak przygotowanej mieszanki (około 2-3min), dodajemy perlit. Po dodaniu perlitu mieszamy nie dłużej niż 3 minuty.

Zalecamy cement 42,5R - krótki czas wiązania i schnięcia. Może też być 32,5R lub hutniczy bez dodatków. Przy hutniczym z dodatkami trzeba pilnować wilgoci powierzchni, żeby nie popękała.

Pytania, wskazówki?

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące wylewek perlito-betonowych, potrzebują Państwo wskazówek na temat ich wykonania, lub potrzebujecie Państwo kosztorysu lub oceny ilości potrzebnego materiału, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy

Firma Martsoni nie ponosi odpowiedizalności za materiały na bazie perlitu wykonane samodzielnie, ponieważ nie może nadzorować ich wykonania.
Dla pewności własności wyrobu polecamy gotowe produkty na bazie perlitu z serii ciepłochronnych materiałów budowlanych TERMIX.

Firma Martsoni nie ponosi odpowiedizalności za materiały na bazie perlitu wykonane samodzielnie, ponieważ nie może nadzorować ich wykonania.
Dla pewności własności wyrobu polecamy gotowe produkty na bazie perlitu z serii ciepłochronnych materiałów budowlanych TERMIX.

DO GÓRY

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.